Na zakupach w szkółce roślin, a może w markecie? Sprawdź na co zwrócić uwagę bez względu na miejsce, które wybraliście.
Na zakupach w szkółce roślin, a może w markecie? Sprawdź na co zwrócić uwagę bez względu na miejsce, które wybraliście.
Czy aby napewno to jeszcze sezon? Tak dla przypomnienia o ile oczywiście pogoda nam na to pozwoli, sezon jesienny ten kalendarzowy rozpoczynamy od 22 września do 21 grudnia. W tym czasie asortyment drzewek, krzewów,pnączy owocowych i sadzonek jest największy. Przed rzuceniem się w wir zakupów powinniśmy się zastanowić nad wyborem gatunków i odmian idealnych do naszego ogrodu.
Podział na region w kraju.
Czy to na pewno, aż tak istotne? Oczywiście! Mieszkańcy Polski zachodniej mogą skusić się na rośliny ciepłolubne, takie jak winorośl, figowiec, kasztan jadalny. W pozostałej części kraju pozostają gatunki odporne na wysoki mróz, tj., malina arktyczna, borówki, jabłonie, pigwowce., orzech czy czereśnia. Warto sprawdzić wcześniej w jakiej strefie mrozoodporności mieszkamy.
Sadzenie do gruntu i pojemników.
Początek i koniec sezony to główne pory na rewolucję w naszych ogródkach. Zanim jednak sięgniemy po szpadel zastanówmy się nad wyborem miejsca, przygotujemy podłoże i przede wszystkim kupmy zdrowe rośliny. Jesień to doskonały termin sadzenia większości gatunków drzew ii krzewów owocowych od początku października do pierwszych przymrozków bardzo dobrze się przyjmują i wiosną szybko rozpoczynają wzrost.
Sadzenie krok po kroku.
- Wybranie odpowiedniego miejsca w ogrodzie, jeśli na danym stanowisku rośnie trawa należy ją usunąć szpadlem. Następnie wykopujemy otwór o średnicy i głębokości nieco większej jak bryła naszych korzeni, tak aby korzenie mogły się swobodnie rozłożyć.
- Jak sprawdzić czy głębokość dołka jest odpowiednia? Wstawiamy do niego nasz krzew, a następnie w poprzek wkładamy palik, tak aby końcami opierał się na brzegach. Miejsce uszlachetnienia powinno znaleźć się kilka centymetrów nad poziomą ułożone palikiem.
- Bryła korzeniowa, o ile w doniczce wystarczy w dłoniach rozluźnić, w przypadku odkrytych korzeni najpierw należy na dnie dołka usypać kopczyk z żyznego podłoża, a potem luźno rozłożyć na nie korzenie, pamiętając aby nie podwijać ich pod siebie.
- Uszkodzone i martwe korzenie, usuwamy starając się przy tym nie naruszyć korzeni głównych.
- Dla stabilizacji roślin w przyszłości, wbijamy palik na szerokość naszej dłoni, palik w przyszłości będzie zapobiegać uchylaniu się rośliny.
- Gleba wykopana z dołka warto wymieszać z urodzajnym podłożem. Podczas zasypywania można delikatnie potrząsać drzewkiem. Dzięki temu gleba lepiej wypełni przestrzeń między korzeniami.
- Pamiętaj o przywiązaniu naszego drzewka do palika przy użyciu elastycznej taśmy.
- Ostatnim krokiem jest udeptanie ziemi wokół drzewka i obficie je podlewamy. Jeśli mamy czas, warto uformować tzw., misę ziemną czyli zagłębienia wokół pnia ograniczonego niewielkim wałem ziemi. Misa ziemna pozwala ograniczyć straty wody odpadowej, zatrzymuje ją w zasięgu korzeni drzewka.