targinieruchomosci.com.pl wynajemnamapie.pl

Mieszkanie pod wynajem - czy taka inwestycja się opłaca?

Systematycznie zmieniają się tendencje do inwestowania w Polsce. Dotychczas metodami bezpiecznymi i preferowanymi przez osoby zarządzające oszczędnościami były lokaty i konta oszczędnościowe, jednak od jakiegoś czasu szuka się alternatywnych form dających zysk ze zgromadzonych środków. Jedną z najpopularniejszych staje się zakup mieszkania pod wynajem, w myśl zasady, że inwestowanie w nieruchomości jest jedną z bezpieczniejszych metod również w przypadku wzrostu inflacji. Jednakże chcąc zakupić mieszkanie pod wynajem, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które determinują rzeczywiste zyski z wynajmu.

Rentowność inwestycji

Od jakiegoś czasu systematycznie spada oprocentowanie lokat bankowych oraz kont oszczędnościowych. Nic nie wskazuje na to, by tendencja ta miała ulec zmianie w bliższej lub dalszej perspektywie czasowej. Właściwie można uznać, że oprocentowanie będzie nadal malało, chociaż już teraz osiąga wyjątkowo niskie wartości. Jeszcze kilka lat temu 2% na koncie oszczędnościowym nie było oszałamiającym wynikiem, podczas gdy lokaty szczyciły się naturalnie wyższym oprocentowaniem. Obecnie kilkanaście tysięcy złotych oszczędności daje miesięcznie odsetki w wysokości góra kilkunastu złotych.

Dla kontrastu, z roku na rok wzrastają ceny mieszkań a tym samym zmianie ulegają również wysokości czynszów. Właściciele nieruchomości, reagując na dynamiczną sytuację na rynku nieruchomości, mogą podwyższać czynsze bez ryzyka ze znalezieniem najemcy. Nie wszystkich stać na zakup własnego mieszkania czy chociażby zgromadzenie wkładu własnego w celu wzięcia kredytu, dlatego regularne płacenie czynszu wydaje się jedynym rozwiązaniem. Już w chwili obecnej wynajem dla właściciela wiąże się ze znacznie wyższą stopą wzrostu inwestycji aniżeli lokata. Szacuje się, iż średnia rentowność wynajmu oscyluje w granicach 3–7%.

Mieszkanie pod wynajem możemy zakupić na rynku wtórnym lub pierwotnym. W pierwszym przypadku musimy liczyć się zazwyczaj z remontem generalnym całego mieszkania po poprzednich właścicielach. Decydując się na zakup z rynku pierwotnego mamy najczęściej dwie możliwości - zakup mieszkania w stanie surowym lub pod klucz. Przeglądając oferty deweloperów, jak np. https://www.wpb.wroc.pl/inwestycje możemy wybierać mieszkania w różnych lokalizacjach miasta, co przekłada się jednocześnie na ich atrakcyjność dla wynajmujących. Warto przemyśleć kto w danej lokalizacji będzie najlepszą grupą docelową naszej inwestycji - czy będą to studenci czy może rodziny z dziećmi?

Na rentowność wynajmu wpływa kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę, gdy podejmuje się decyzję o tej formie inwestowania. Głównym kryterium rentowności jest lokalizacja mieszkania. Naturalnym jest, że większe aglomeracje, w których ceny mieszkań są szczególnie wysokie, zysk z wynajmu będzie znacznie większy. Dotyczy to szczególnie sytuacji, w której mieszkanie nie jest obciążone kredytem do spłacenia. Warto wspomnieć, że obecnie największa rentownością spośród miast Polski wykazują Katowice, w których mieszkania są tanie, a czynsze względnie wysokie. Daje to zysk powyżej 8%. Jednakże również w obrębie tego samego miasta rentowność może mocno się wahać w zależności od dzielnicy, w której znajduje się mieszkanie. Dobrym przykładem jest tutaj Warszawa. Najmniej atrakcyjne dzielnice dają zysk w granicach 3%, podczas gdy te lepsze przekraczają wynik 7%.

Koszty nieuświadomione

Obliczając rentowność wynajmu, wielu właścicieli nie bierze pod uwagę kosztów dodatkowych związanych z tą formą inwestowania. Przede wszystkim legalny wynajem oznacza konieczność zapłacenia podatku dochodowego, który uszczupli zyski osiągnięte z inwestycji. Dodatkowymi kosztami są wszelkie naprawy czy wymiany sprzętów, jakie należy uwzględnić w budżecie. Jest to o tyle gorsze, że koszty te trudno przewidzieć, bowiem wynikają z sytuacji losowych. Również wszelkiego rodzaju remonty, jakie należy wykonać, uszczuplają zysk inwestora. Te natomiast konieczne są nie tyko w przypadku np. zalania mieszkania, ale wskazane są także po wyprowadzkach kolejnych lokatorów w celu odświeżenia nieruchomości, by móc utrzymać bieżącą wysokość czynszu. W sytuacji skrajnej mieszkanie może nawet wymagać generalnego remontu po szczególnie uciążliwych, nieodpowiedzialnych lokatorach.

W sytuacji idealnej wynajem mieszkania jest ciągły, natomiast rzeczywistość przedstawia się nieco inaczej. Średnio można uznać, że mieszkanie wynajmowane jest przez 10–10,5 miesiąca w skali roku. Przez pozostały czas nieruchomość nie tylko na siebie nie zarabia, ale generuje koszty, które ponosi właściciel. Koszty te są w stanie znacząco obniżyć zysk z inwestycji.

Trudności związane z inwestycją

Wynajem mieszkania to nie tylko idealne sytuacje z płacącymi lokatorami i regularne wpływy, które mogą być potraktowane jako dodatkowa pensja lub spłata raty kredytu przez kogoś innego. Inwestycja ta charakteryzuje się dużym ryzykiem związanym głównie z dwiema sytuacjami:

  • dłuższym problemem ze znalezieniem najemcy,
  • lokatorami, którzy przestali płacić za wynajem.

Kilka miesięcy, podczas których mieszkanie stoi puste, to duże straty dla właściciela nieruchomości. Musi on opłacić fundusz remontowy i wszelkie rachunki. Jednakże istnieje sytuacja gorsza, której przyczyną są lokatorzy odmawiający zapłaty czynszu. Źle skonstruowana umowa i zmiany w polskim prawie chronią nawet takich nieuczciwych najemców. Ci generują koszty zużycia mediów, które musi podnieść właściciel. Legalne metody walki z podobnymi praktykami są nieskuteczne. Pozostaje jedynie nadzieja na dobrowolne opuszczenie mieszkania przez nieuczciwych lokatorów.

Zakup mieszkań wiąże się również z niewielką płynnością inwestycji, dlatego osoby chcące w krótkim czasie odzyskać wkład finansowy zainwestowany w nieruchomość, muszą liczyć się z czasem potrzebnym na jej sprzedaż. Im wyższą cenę chce się uzyskać, tym dłuższe staje się oczekiwanie.

Opłacalność inwestycji w mieszkanie pod wynajem

Analizując rentowność inwestycji w mieszkanie pod wynajem należy wziąć pod uwagę nie tylko średnie obliczone przez specjalistów do spraw rynku nieruchomości, ale wszystkie koszty, które wiążą się z wynajmem. Części oczywiście nie da się przewidzieć, jednak w przypadku większości możliwe jest wyciągnięcie średniego miesięcznego obciążenia właściciela dodatkowymi kosztami. Dlatego też odpowiedź na pytanie, czy taka inwestycja się opłaca, jest tylko jedna: tak, ale nie w każdym mieście i każdej dzielnicy.
wynajem Warszawawynajem pokoi Warszawawynajem mieszkań Warszawawynajem domów Warszawawynajem działek Warszawawynajem garaży Warszawawynajem biur Warszawawynajem Krakówwynajem pokoi Krakówwynajem mieszkań Krakówwynajem domów Krakówwynajem działek Krakówwynajem garaży Krakówwynajem biur Krakówwynajem Poznańwynajem pokoi Poznańwynajem mieszkań Poznańwynajem domów Poznańwynajem działek Poznańwynajem garaży Poznańwynajem biur Poznańwynajem Wrocławwynajem pokoi Wrocławwynajem mieszkań Wrocławwynajem domów Wrocławwynajem działek Wrocławwynajem garaży Wrocławwynajem biur Wrocławwynajem Gdańskwynajem pokoi Gdańskwynajem mieszkań Gdańskwynajem domów Gdańskwynajem działek Gdańskwynajem garaży Gdańskwynajem biur Gdańskwynajem Białystokwynajem pokoi Białystokwynajem mieszkań Białystokwynajem domów Białystokwynajem działek Białystokwynajem garaży Białystokwynajem biur Białystokwynajem Bydgoszczwynajem pokoi Bydgoszczwynajem mieszkań Bydgoszczwynajem domów Bydgoszczwynajem działek Bydgoszczwynajem garaży Bydgoszczwynajem biur Bydgoszczwynajem Gorzów Wielkopolskiwynajem pokoi Gorzów Wielkopolskiwynajem mieszkań Gorzów Wielkopolskiwynajem domów Gorzów Wielkopolskiwynajem działek Gorzów Wielkopolskiwynajem garaży Gorzów Wielkopolskiwynajem biur Gorzów Wielkopolskiwynajem Katowicewynajem pokoi Katowicewynajem mieszkań Katowicewynajem domów Katowicewynajem działek Katowicewynajem garaży Katowicewynajem biur Katowicewynajem Kielcewynajem pokoi Kielcewynajem mieszkań Kielcewynajem domów Kielcewynajem działek Kielcewynajem garaży Kielcewynajem biur Kielcewynajem Lublinwynajem pokoi Lublinwynajem mieszkań Lublinwynajem domów Lublinwynajem działek Lublinwynajem garaży Lublinwynajem biur Lublinwynajem Olsztynwynajem pokoi Olsztynwynajem mieszkań Olsztynwynajem domów Olsztynwynajem działek Olsztynwynajem garaży Olsztynwynajem biur Olsztynwynajem Opolewynajem pokoi Opolewynajem mieszkań Opolewynajem domów Opolewynajem działek Opolewynajem garaży Opolewynajem biur Opolewynajem Rzeszówwynajem pokoi Rzeszówwynajem mieszkań Rzeszówwynajem domów Rzeszówwynajem działek Rzeszówwynajem garaży Rzeszówwynajem biur Rzeszówwynajem Szczecinwynajem pokoi Szczecinwynajem mieszkań Szczecinwynajem domów Szczecinwynajem działek Szczecinwynajem garaży Szczecinwynajem biur Szczecinwynajem Toruńwynajem pokoi Toruńwynajem mieszkań Toruńwynajem domów Toruńwynajem działek Toruńwynajem garaży Toruńwynajem biur Toruńwynajem Zielona Górawynajem pokoi Zielona Górawynajem mieszkań Zielona Górawynajem domów Zielona Górawynajem działek Zielona Górawynajem garaży Zielona Górawynajem biur Zielona GóraWalutyKursy walutInwestycje.plWzory umówTargi nieruchomościMapa samochodowaFOREX
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007 - 2013

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w wasza przyszłośc'